|
شما در حال خواندن ...
واقعیات

سید حسن خمینی؛ مطرود حکومت، مقبول معترضان

فرزند احمد و نوه روح الله است اما عقبه خانوادگی او تعیین کننده همه چیز نیست. «سیدحسن خمینی» به اعنبار حسن خمینی بودن نام خود را بر سر زبان ها انداخته و همه آنها که در مراسم سالگرد درگذشت «آیت الله خمینی» علیه او شعار دادند از قدر و اعتبار یافتن اين نام تشویش داشتند. نوه 38 ساله بنیانگزار انقلاب اسلامی به روایت نزدیکانش شخصیتی صبور و اهل استقامت دارد. اهل ورزش است و در اسب سواری و شنا متبحر اما درس و کتاب را فرونگذاشته و پس از اخذ دیپلم دبیرستان دروس حوزوی را ادامه داده و حالا مشغول تحصیل و تدریس در حوزه علمیه قم است. او از ابتدای طلبگی ، سكونت در این شهر را آغاز كرده ، از کلاس های خارج فقه آقا موسی زنجانی بهره برده و تنها در روزهای آخر هفته كه درس حوزه تعطیل است، به تهران می آید و حدودا دو روز را به نشست‌ها و تعلقات سیاسی خود و همچنین رسیدگی به مسائل بیت و دفتر نشر آثار امام می‌گذراند. نزدیکی فکری حسن خمینی با گروه ها و شخصیت های اصلاح طلب خشم جریان حاکم را علیه او برانگیخته اما او در آستانه میانسالگی بیش از همیشه برای حضور موثر در فضای سیاسی ایران آماده به نظر می رسد.

سناریوهای شکست خورده

دلایل فراوانی وجود دارد که می توان با استناد به آن ریشه دشمنی ها با نوه بنیانگزار انقلاب اسلامی را تحلیل کرد اما به نظر می رسد مهم ترین دلیل دشمنی جریان حاکم با او نگرانی و تشویشي است که نسبت به نقش او در تحولات آینده ایران احساس می شود. حسن خمینی از نگاه محافظه کاران یک تهدید بالقوه به شمار می رود. آنها می خواهند این تهدید را از بین ببرند. از آنجا که شیوه های فیزیکی در از بین بردن این تهدید کارایی ندارند تنها راه باقی مانده برای آنها بی اعتبار کردن حسن خمینی است. راهی که از چند سال گذشته تاکنون به شیوه های مختلف مورد آزمون قرار گرفته و هر بار با شکستی خفت بار روبرو شده است. آخرین نمونه از تلاشها برای بی اعتبار کردن او بیشترین هزینه ممکن را برای محافظه کاران همراه داشته است. سردادن شعارهایی نظیر» نواده روح الله سید حسن نصر الله»،»مرگ بر ضد ولایت فقیه»،سوت زدن های ممتد و طلب مرگ برای رهبران جنبش سبز توسط گروهی از لباس شخصی ها که به شکل سازماندهی شده ای در جریان سخنرانی حسن خمینی در سالگرد در گذشت بنیانگزار انقلاب حضور پیدا کرده بودند خبر از عمق نگرانی تندروها نسبت به نقش آفرینی نوه «آیت الله خمینی» در مناسبات آینده ایران می داد. لباس شخصی های سازماندهی شده با شعارهای خود سخنرانی حسن خمینی در آن مراسم را نیمه تمام گذاشتند اما بخش قابل توجهی از افکار عمومی مسوولیت این اتفاق را متوجه رهبر جمهوری اسلامی و دولت مورد حمایت وی دانستند. در اکثر بیانیه هایی که توسط شخصیت ها و سازمان های منتقد و مخالف حکومت برای محکوم کردن اهانت به نوه بنیانگزار انقلاب صادر شده نيز مسوولیت این اقدام متوجه جریان حاکم شده است.»میرحسین موسوی» در بیانیه خود شعارهای سرداده شده هنگام سخنرانی حسن خمینی را مهندسی شده نامید،»مهدی کروبی» از «وقاحت و بی شرمی» شعاردهندگان ابراز تاسف کرد و خطاب به نوه آیت الله خمینی یادآور شد که باید خود را برای «تحمل همه شدائد» آماده کند و بداند که «امروز مروج و مفسر خط امام کسانی شده اند که در برابر امام صف بندی کرده بودند و یاور شرکاء در قتل های زنجیره ای بودند.» » آیت الله صانعی» هم به طور تلویحی مسوولیت این اقدام را متوجه حکومت کرد و گفت » کسانی که این نقشه ها را می کشند اعم از عامل و آمر و محرک امروز ناتوان از حل معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بین المللی مملکت شده اند و لذا برای انحراف افکار عمومی جامعه به چنین اقداماتی متوسل می شوند.» از میان گروه های سیاسی نیز مجمع روحانیون مبارز اتفاق های روز 14 خرداد را لکه ننگ خواند و هشدار داد که اگر ریشه آن خشکانده نشود باید منتظر ضربه های سهمگین تر به انقلاب باشیم. بیانیه جبهه مشارکت هم حاوی هشداری مشابه بود و در آن خطاب به مراجع تقلید اظهار شده بود که «چنانچه امروز حافظان حوزه های علمیه و وارثان فقه آل محمد(ص) و مدافعان تشیع در قبال این هجمه مرموز واکنش مناسب نشان ندهند و مسئولان امر را وادار به پیگیری قانونی این جسارت آشکار نکنند ، در آینده نزدیک دود این فتنه در چشم همه خواهد رفت و شعله های این آتش خرد سوز بیوت مراجع تقلید را نیز مصون نخواهد گذاشت.»

اعتراض ها نسبت به ناتمام گذاشتن سخنرانی سید حسن خمینی اما فقط به اردوگاه اصلاح طلبان محدود نبود و چهره هایی نظیر «عماد افروغ» و «علی مطهری» نیز از وقوع آن ابراز بیرازی کردند.چنان که مطهری در نامه ای شدید اللحن با محکومیت این اقدام، معترضان به نوه آیت الله خمینی را به سپاهیان ابن زیاد و عمر سعد تشبیه کرد که در روز عاشورا با سر و صدا مانع از سخنرانی نوه پیامبر شده بودند.

با این حال برخی از چهره ها و رسانه های هوادار حکومت به حمایت از شعاردهندگان علیه سید حسن خمینی پرداخته و با حمایت خود مهر تایید بر سازماندهی شده بودن جمعیت شعاردهنده زدند. برای نمونه «حسین سبحانی‌نیا» نماینده نیشابور در دفاع از عملکرد شعار دهنده ها مدعی شد که مردم نسبت به انقلاب، ولایت و رهبری حساسیت بالایی دارند و واکنش آنها به سید حسن خمینی نوعی هشدار به مسوولان بوده است. «اسماعیل کوثری» نماینده تهران در مجلس نیز شعارها را یک عکس العمل طبیعی نسبت به موضع گیری های سیدحسن خمینی خواند و پایگاه اینترنتی جوان آنلاین وابسته به سپاه هم مسوولیت شعارها را متوجه حسن خمینی کرد و مدعی شد که وی به دلیل حضور در جلسه اخیر رهبران جنبش سبز و حضور در مراسم ازدواج فرزند دبیرکل جبهه مشارکت «به آتش خشم و نارضایتی فرزندان معنوی امام دامن زده است.» واکنش حسن خمینی به همه این واکنش ها اما در دو جمله خلاصه می شد. او گفت «آن‌چه که مرا بیش از هر چیز رنج می‌دهد این است که این مسأله بر متن و اصل مراسم امام و فلسفه وجودی آن ـ که بزرگداشت یاد و نام امام و به رخ کشیدن عظمت نظام جمهوری اسلامی بود ـ غلبه کرده است.»

غیبت های معنادار

تحولات دامنه دار پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته رفتار سیاسی حسن خمینی را بیش از همیشه زیر ذره بین برده است. او معمولا به عنوان نماینده بیت بییانگزار انقلاب اسلامی در مراسم تشریفاتی حکومت حاضر می شد و حضور او به عنوان تداوم همراهی بیت آیت الله خمینی با جریان حاکم مورد تفسیر قرار می گرفت اما سال گذشته وي با غیبت در مراسم تنقید و تحلیف ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بحران مشروعیت حکومت را تشدید کرد و با دلجویی از خانواده برخی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری مخالفت خود را با روند جاری حاکم بر کشور آشکارتر ساخت. با اين حال حتی پیش از برگزاری انتخابات هم هرگاه وی لب به سخن می گشود یا با سران اصلاح طلب حشر و نشر می کرد چهره هواداران دو آتشه آیت الله خامنه ای برافروخته می شد. برای نمونه سال گذشته زمانی که محمد خاتمی به مناسبت عاشوراي حسيني در حسینیه جماران سخنرانی می کرد نیروهای لباس شخصی شیشه های حسینیه را شکستند،گروه زیادی از حاضران را ضرب و شتم کردند و سخنرانی رییس جمهوری پیشین را نیمه تمام گذاشتند.نگرانی از وقوع حادثه ای مشابه بود که حسن خمینی را ناگزیر از لغو مراسم هرساله احیای شبهای قدر در آرامگاه آیت الله خمینی کرد و لغو این مراسم خود نشانه ای روشن از آن بود که برنامه های غیرسیاسی مربوط به بیت بنیانگزار انقلاب هم از جانب حکومت تحمل نمی شود.

ادعاهای توخالی

دلشوره رو به فزونی محافظه کاران از آن است که سیدحسن خمینی در آینده نزدیک در قامت یکی از رهبران اصلاح طلب وارد عرصه سیاست شود و بخشی از سناریوهای حكومت را برای تداوم وضع موجود بر هم زند. نوه بنیانگزار انقلاب گرچه تاکنون از کشاکش های جناحی اجتناب کرده و ترجیح داده نقشی متعادل کننده در اختلاف های داخلی داشته باشد ولی دو قطبی شدن فضای سیاسی ایران به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری او را بیش از هر زمان ديگري به کمپ اصلاح طلبان نزدیک کرده است و این در حالی است که مدافعان حکومت در طرد او از ساختار قدرت تردیدی به خود راه نمی دهند. برخی از گروه های نزدیک به دولت از مدتها پیش به طور آشکار سناریوی حذف و بی اعتبار کردن سید حسن خمینی را در دستور کار خود قرار داده اند و دچندی قبل بود که پایگاه اینترنتی نوسازی وابسته به «فاطمه رجبی» همسر «غلامحسین الهام» با انتشار یادداشتی حاوی تهمت ها و توهین های مکرر به نوه بنیانگزار انقلاب ماموریت علیه بیت آیت الله خمینی را علنی کرد.

نویسنده پایگاه اینترنتی حامی دولت با طعنه به سید حسن خمینی مدعی شده بود که » ما نيز اگر در زمان دولت اصلاحات، قدرت آن را داشتيم كه به نحوي برايمان يك ماشين BMW، هشتادميليون‌توماني (قيمت همان موقع) خريداري شود كه بحمدالله براي شما شد و از هواي بالاي شهر تهران تنفس مي‌نموديم و احيانا سوناي بخارمان ترك نمي‌شد… توفيق آن را مي‌داشتيم كه با لپ‌هاي گل‌انداخته درد مستضعفين و محرومين را رصد كنيم و راه حضرت روح‌الله را در دفاع از محرومين ادامه دهيم و مواظب باشيم خداي ناكرده حق ياران و ياوران هميشگي انقلاب مانند حزب مشاركت ضايع نگردد و باز هم خداي ناكرده لطمه‌اي به جمهوريت نظام وارد نشود.»

ادعاهای پایگاه اینترنتی نوسازی بلافاصه از سوی دفتر حسن خمینی تکذیب شد و موج واکنش هایی که پس از طرح این ادعاها شکل گرفت دولت را به عقب نشینی موقت واداشت و مشاوران رسانه ای محمود احمدی نژاد اساسا منکر وابستگی پایگاه نوسازی به دولت شدند. درگذشت «آیت الله توسلی» رییس دفتر آیت الله خمینی در هنگامی که وی با حالتی پریشان از اهانت ها به بیت بنیانگزار انقلاب انتقاد می کرد نیز هزینه های حمله به حسن خمینی را برای محافظه کاران به شدت بالا برد. «قدرت الله علیخانی» نمایندۀ بویین زهرا که هنگام درگذشت آیت الله توسلی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور داشته به رسانه ها گفته بود وی «در حالی که به شدت از توهین های اخیر به بیت امام عصبانی ودر حال اعتراض بود، دچار عارضۀ قلبی شد و دار فانی را وداع گفت.»محمد هاشمی دیگر ناظر این صحنه هم گفته بود «آیت الله توسلی که شدیداً گریه می کرد، وقتی به کلمۀ واپسگرا ها رسید، از روی صندلی پایین افتاد». ناظران انتشار یادداشت توهین آمیز علیه سید حسن خمینی را در ارتباط مستقیم با سخنان وی در جمع اعضای جبهه مشارکت می دانستند که با اعتراض به روند رد صلاحیت های مجلس هشتم خطاب به اعضای جبهه مشارکت گفته بود «اين تيغ تنها سر شما را نتراشيده، بسياري از دوستان را در همه گروه‌هاي جامعه مشمول لطف خود قرار داده‌است كه البته مايه‌ي تأسف است.»

سکوت حامیان حکومت اما مدت زیادی به طول نیجامید و بار دیگر یعنی زمانی که حسن خمینی در مصاحبه ای با نشریه شهروند از حضور نظامیان در سیاست انتقاد کرد باب حمله به او دوباره باز شد و بسیاری از محافظه كاران از جمله نویسنده مرکز اسناد انقلاب اسلامی با حالتی حق به جانب گفتند:»گر سپاه پاسداران و بسیجیان سرافراز در زمان انتخابات مبانی اصول‌گرایی را تشریح نكنند پس چه زمان باید از این اندیشه حمایت نمایند؟»

دشمنی ها آشکار می شود

اگر تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته مسوولیت بی اعتبار سازی حسن خمینی به عهده گروه های غیررسمی حامی دولت بود بعد از انتخابات رسانه های رسمی حامی دولت هیچ تشویشی از بابت حمله به نوه بنیانگزار انقلاب به خود راه ندادند. چنان که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) شهریور ماه گذشته در یادداشتی با عنوان «بازهم درباره سيدحسن خميني»، به او هشدار داد که از اصلاح طلبان فاصله بگیرد و «به سرنوشت سید حسین خمینی )فرزند مرحوم آیت الله سید مصطفی خمینی) بیندیشد .» در این یادداشت آمده بود» متاسفانه مواضع اخير حجت الاسلام سيدحسن خميني و ورود تامل برانگيز ايشان به درگيري هاي جناحي و بازي هاي نازل سياسي، از جمله عدم حضور وي در مراسم تنفيذ و تحليف ، عدم همراهي رئيس جمهور و اعضاي کابينه نهم در مراسم تجديد ميثاق با آرمان هاي امام راحل و سرآخرهم اصرار غيرموجه بر سخنراني محمد خاتمي در مراسم احياء ليالي قدر، راه را براي سوء استفاده بيشتر بدخواهان هموار کرده است.» این تنها واکنش رسمی هواداران حکومت به نوه آیت الله خمینی نبود. «احمد خاتمی» امام جمعه موقت تهران هم در سخنرانی خود پس از شانزدهم آذر سال گذشته با اشاره به ادعای حکومت درباره پاره شدن عکس آیت الله خمینی توسط معترضین و شعار » استقلال آزادی جمهوری ایرانی» نسبت به بیانیه موسسه نشر آثار امام درباره این اتفاقها اعتراض کرد و گفت :آقایان بیانیه می‌دهند و می‌گویند اهانت به امام در این مراسم نبوده و این را فقط و فقط صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش کرده است. » او سپس با انتقاد از موسسه نشر آثار حضرت امام که توسط حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی مدیریت می‌شود خطاب به وی گفت:» شما به جای اینکه تقدیر کنید انتقاد می‌کنید.؟»

با این همه حسن خمینی نه تنها از اصولش عقب نشینی کرد بلکه بهمن ماه گذشته زمانی که تلویزیون حکومتی ایران برنامه ای با عنوان «شاخص» را درباره منش سیاسی آیت الله خمینی روی آنتن می برد به عزت الله ضرغامی نامه نوشت و گفت که «این برنامه «به گونه‌اي غير صادقانه و تحريف‌آميز، شخصيت جامع عارف کامل و مهربان و رهبري مقتدر امام خميني(س) را مخدوش نموده است.» او در این نامه آورده بود که «جامعه‌ جوان امروز ما به وسيله آن‌چه در اين برنامه پخش مي‌شود، شخصيت واقعي امام را نمي‌شناسد و تنها با شخصيت دست ساخته‌ صداوسيما آشنا مي‌شود که متاسفانه فرسنگ‌ها با حقيقت امام…. فاصله دارد.»

سکوت شکسته می شود

درست است که حامیان حکومت هر زمان قصد حمله به سیدحسن خمینی را دارند بهانه هایی مانند حضور وی در میهمانی چهره های شاخص اصلاح طلب یا نشست و برخاست او با رهبران جنبش سبز را مستمسک قرار می دهند اما نگرانی آنها نسبت به جایگاه آینده نوه بنیانگزار انقلاب ریشه ای تر از اینهاست. پی بردن به ریشه اختلاف ها چندان دشوار نیست. آنها نگرانند که وی در آینده برای احراز سمت ریاست جمهوری اقدام به کاندیداتوری کند یا به هر نحو دیگری حضور سیاسی موثر در حیات سیاسی ایران داشته باشد. این در حالی است که پیش از انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز دعوت هایی برای کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت که از جانب او اجابت نشد اما هم زمان گزارشهایی هم به چشم مي خورد كه نشان می داد سید حسن خمینی یکی از دلایل امتناعش از قبول کاندیداتوری را ضرورت کسب تجربه های بیشتر عنوان کرده است.بنابراين نگرانی از نقش آفرینی احتمالی او در مناسبات سیاسی آینده ایران است که اسباب عصبانیت روزافزون محافظه کاران را فراهم کرده است.محافظه کارانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال پیش گروهی از نزدیک ترین یاران آیت الله خمینی را به انحراف از خط امام متهم کرده اند اکنون درصددند که نوه بنیانگزار انقلاب را هم به عبور از آرمان های پدربزرگش متهم کنند . این اتهامی نیست که سیدحسن خمینی بخواهد يا بتواند در مقابل آن سکوت کند.

منبع: جرس

Advertisements

About Wein

آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است میرحسین

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

RSS روز آنلاين

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS گویا

توییتر

Follow WeinGreen on Twitter

آخرین اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید

سبز نامه

روشی آسان و سریع برای دسترسی به وب سایت‌های فیلتر شده

سبز پروکسی
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: