|
شما در حال خواندن ...
کمی راحت تر, جنبش سبز, صبر و استقامت

هشدار! مبادا جنبش سبز به بیماریِ «هخا» دچار شود

دیروز بعد از سخنرانیِ خامنه ای، سری به نت زدم تا ببینم اخبار و تحلیل ها از این سخنرانی چیست؛ وقتی توی بالاترین چرخ میزدم، لینکی توجه منو به خودش جمع کرد؛ دوستی لینکی گذاشته بود که امشب ساعت 22 در جوابِ بی احترامی به سید حسن، همه روی پشت بام ها الله اکبر بگن.
حیرت من از این بود که کسی که این پیشنهاد را داده، آیا به عملی بودن آن هم فکر کرده یا نه؟ آیا این روزها مردم همان شور و حالِ زمان بعد از انتخابات رو دارن؟ آیا امکان و زمان لازم برای اطلاع رسانی به خارج از نت وجود داره؟ چنین پیشنهادی که درصد موفقیت آن زیر 10% هست، آیا باعثِ بی اعتبار شدن شبکه های اجتماعی و مخصوصاً بالاترین یا دنباله یا سبز لینک نمی شود؟ آیا این پیشنهاد های احساساتی و هیجانی، وسیله ای در دستِ کودتاچیان برای کوچک کردن جنبش نخواهد شد؟ به هر حال دیشب را گذراندیم و بجز یک گزارش از تهران و یک خبرِ تایید شده از طرف جرس از خوابگاه دانشگاه شیراز، خبر دیگری نبود، البته انتظاری بیش از این هم نبود. (ضمن تشکر و درود به شرفِ دانشجویانی که الله اکبر گفتند).
خب، چه شد؟ از این طرح چه نتیجه ای حاصل شد؟ چرا کسی امروز نمی آید و در مورد صحبت های دیروز بالاترین نظر دهد؟
جنبش سبز اگر حماسه یِ 22 خرداد را آفرید، از آن جهت بود که به عقلانیت بها داد (عقلانیت = رای ندان مشکلی را حل نمی کند، بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم). این نبود که قبل از انتخابات، برای متقاعد کردن طیفِ تحریمی، لینک دهیم یا استدلال کنیم که مثلاً برای تو دهنی به خامنه ای بیایید امشب الله اکبر بگوییم و فردا در انتخابات شرکت کنیم. نه، وقتی آمارها به مردم ارائه شد، وقتی برای مردم استدلال کردیم چرا باید بیایند، مردم هم آمدند.
ترس من از این است که در جوامعی مثل بالاترین یا دنباله، به بیماری خود بزرگ بینی دچار شویم. بیماریی که بزرگترین ضرر آن، جدایی از واقعیت و ورود به تخیلات است و تخیلات هم نتیجه ای جز شکست در پی ندارد.
به اعتقاد من، بهتر است تعادل و عقلانیت را در هر شرایطی حفظ کنیم، مثلاً در این شرایط از موسوی نخواهیم به خمینی فحشِ … بدهد. در رویا سیر نکنیم که مثلاً «چون می خواهیم مثل سال 57 بت نسازیم و خمینی را در ماه نبینیم، پس بیایید با وجود صحبت های موسوی باز هم خمینی را نقد کنیم». بهتر است پاهایمان روی زمین باشد.
در مورد 22 خرداد هم، مهم این است که با اطلاع رسانی و رساندن اخبار درست، فقط به مردم پیشنهاد دهیم که بیایند. فقط پیشنهاد. باید و نباید در کار نیست، مردم مختارند بیایند یا نیایند. اگر بیایند، به این معنی نیست که جنبش پیروز شده و اگر نیایند به این معنی نیست که جنبش شکست خورده.

امید، رساترین اعتراض ماست
سبز می مانیم تا آزادی … تا ابد

—————————–
مرتبط:

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/story/2004/09/040927_ss-iranmysticleader.shtml

About Wein

آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است میرحسین

گفت‌و‌گو‌ها

7 thoughts on “هشدار! مبادا جنبش سبز به بیماریِ «هخا» دچار شود

 1. كمي انتظارات را بالا برده ايم. ظرف كمتر از 8 ساعت مي خواستيم چنين خبر رساني بكنيم! چطور؟ فقط با همين سايت هاي خودمان؟ مگه چند درصد مردم به اينترنت وصل ميشن؟ چند درصد مدام ميان توي شبكه هاي اجتماعي؟ ميان اما هر هر از چند روزي. اين واقعيتي هست كه دارم مي بينم. اين درخواست ها با اين وضعيت اصلا درست نيست. تمركز ما روي 22 خرداد هست. مزيت اين روز اينه كه همه ميدونن 22 خرداد سالروز كودتا هست. همه خبر دارن كه يه اتفاقاتي ميخواد بيافته. همينه كه فقط بايد سازماندهي بشن. روش هاي جديد بايد پيش پاي اونها گذاشته بشه و از دادن وعده هاي نادرست خود داري بشه. به هر حال. اگر ميشد از پيامك استفاده كرد خيلي عالي بود و ميشد به الله اكبر ديشب دلخوش بود. اما پيامك ها شديدا كنترل ميشه و خبر رساني از طريق اون جز شناسايي شدن افراد سود ديگه اي نداره، پول پيامك هم ضرر ميشه چون به مقصد نمي رسه.
  از همين الآن هم بايد به فكر بعد از 22 خرداد بود. برنامه ريزي براي 18 تير از الآن بايد بصورت مقدماتي انجام بشه. هفته آينده احتمال تصويب قطع نامه بسيار زياده. مطمئنا بعد از تصويب قطع نامه و آثار اون عده بيشتري به حكومت اعتراض خواهند كرد كه 18 تير بهترين فرصت هست براي پيوستن معترضان جديد به جنبش سبز. بايد از چهارشنبه سوري لوگو هاي 22 خرداد رو ميگذاشتيم. شب چهارشنبه سوري بازديد كننده هاي سايتي مثل بالاترين 5000 نفر بودند كه اگر لوگوي 22 خرداد و چند جمله كوتاه در مورد 22 خرداد ميگذاشتيم يقين بدانيد كه بهتر بود.
  گذشته چراغ راه آينده ماست.
  فراموش نكنيم كه خميني و اعتراضاتش بعد از 15 خرداد 42 بطور شديدي فروكش كرد اما بعد از 17 سال و كمتر از چند ماه حكومت شاه رو سرنگون كرد. اون زمان از اعتراضات خميني و دار و دسته اش چند ماه هم نگذشته بود. اما جنبش سبز 9 ماه با اقتدار ايستاده (از 23 خرداد تا چهارشنبه سوري). با آن همه كشته و زنداني واقعا ايستادگي كرديم. اگر همين قدر از دار و دسته خميني رو ميكشتن و زنداني ميكردند و بهشون تجاوز مي كردند و … مطمئن باشيد كه الآن شاه داشت حكومت مي كرد!
  طرح هاي غير عملي نديم. نافرماني مدني رو جدي بگيريم. (شعارنويسي – دير پرداختن قبوض و …) و از همه مهمتر اين كه مطمئن باشيم ظلم رفتني است. حالا اگه ما بخوايم زود تر هم ميره.

  Posted by greenpowerofiran | 05/06/2010, 14:28
 2. البته مشکل بالاترین فقط این نیست و از نظر من یکی از علتهایی که مخاطبای بالاترین خیلی کم شدن توهینهایی هست که (اکثرا خارج نشینها) به دین میکنن اونم به اسم انتقاد در صورتی که بیشتر شبیه هجو نامه هست تا انتقاد. این در حدی هست که حتی من عرق خور هم بهم بر میخوره. کم از دست رژیم اعصابمون خرابه بیایم چیزایی که به اعتقاداتمونم توهین میکنه بخونیم که اعصابمون خرابتر شه؟ برای همینه بر خلاف گذشته که روزی 2-3 بار بالاترینو چک میکردم الان فقط هفته ای 1-2 بار چک میکنم و ترجیح میدم از خبرگزاریهایی استفاده کنم که اعصابمو از اینی که هست خرابتر نکنه. اکثر بدبختیای جنبش و بالاترین از همین خارج نشینایی هست که از شرایط ایران هیچی نمیدونن و فقط ارد و ندستور میدن که ملت چی کار کنن چی کار نکنن! به چی اعتقاد داشته باشن به چی نداشته باشن!فقط کم مونده به خود خدا فحش بدن.

  Posted by سرباز سبز | 05/06/2010, 23:35
 3. دوست من حرف تو برای جنبش سبز نوشدارو بعد از مرگ سهراب است
  چرا كه مدتهاست توهم پيروزی در سر اينها بيداد ميكند
  …،13 آبان ، 16 آذر ، روز عاشورا ،22 بهمن ، چهارشنبه سوری و….

  Posted by shabtaab | 06/06/2010, 07:53
  • جناب شب تاب فکر می کنم منظور منو اشتباه گرفتید.توهم پیروزی در سر سبزها بیداد نمی کنه.همین که با دست خالی یکسال در مقابل حکومتی ایستادیم که تا دندان مسلح هست و با جیبهای پر پول هر کاری بخواهد می کند، این یعنی پیروزی.هدف من از این نوشته تنها نقدی بود به عملکرد بعضی دوستان سبز که کمی شتاب زده پیشنهاد می دهند.در اینکه جنبش سبز پیروز خواهد شد شک ندارم و نداریم.برچیده شدن استبداد، دیر یا زود داره،اما سوخت و سوز نداره.شما که خودتون روحانی هستید.این سنت خدا هست که ظلم پایدار نیست و رفتنی است.تمام پیامبران آمدند که بگویند رب های زمینی همچون «آقا» اصالتی ندارند و خداوند شریکی ندارد.شما سرمستِ قدرتید و آنچنان به دنیا دلبسته شدید که نه چشمانتان می بیند نه گوشهایتان می شنود.

   Posted by Wein | 06/06/2010, 10:24
 4. من که نمیفهمم چرا الله و اکبر؟! ۳۱ سال پیش همه بدبختی ما از همینجا آغاز شد. مگه نمیگید که میخواهید دین از دولت جدا باشد؟ پس الله و اکبر برای چیست؟!

  Posted by Maziar Irani | 06/06/2010, 07:57
 5. واقعا به نکته ی مهم و درستی اشاره کردید. اگر این هوشمندی در میان فعالین جنبش حفظ شود نه تنها از ضربه های بی مورد به روحیه ی جمعی جلوگیری می شود بلکه امید و توان مبارزه را افزایش می دهد. درود فراوان

  Posted by omid | 06/06/2010, 14:26

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS روز آنلاين

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS گویا

توییتر

Follow WeinGreen on Twitter

آخرین اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید

سبز نامه

روشی آسان و سریع برای دسترسی به وب سایت‌های فیلتر شده

سبز پروکسی
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: