|
شما در حال خواندن ...
واقعیات, واحد درسی, تحلیل و تفسیر, جنبش سبز

شکوری‎راد: در 25 خرداد مردم خود معیار قانون بودند

ايلنا

يك نماينده مجلس ششم معتقد است كه دولت بعد از اصلاحات دولت رجعت‌گرا بود و سعي كرد دستاوردهاي دوم خرداد را از بين ببرد.
به گزارش خبرنگار ايلنا، علي شكوري‌راد در مناظره عصر امروز با وحيد جليلي كه در دانشگاه علم صنعت برگزار شد با بيان اينكه خرداد شهرالله است گفت: اتفاقات مهمي در اين ماه افتاده است كه دست خدا را در آن مي‌بينيم از 15 خرداد 42 با حضور حماسی مردم در صحنه، نقطه اغازي شد تا 15 سال بعد انقلاب به منصه ظهور برسد. 29 خرداد 56 كه سالروز شهادت معلم انقلاب دكتر شريعتي است كه با ارائه گفتماني از اسلام در برابر انديشه ماركسيستي و كمونيستي آن زمان قرار گرفت و از سوي ديگر در خردادماه شاهد بركناري بني صدر هستيم كه پس از اتحاد با منافقین، باراي نمايندگان مجلس عدم كفايت مي‌گيرد.
وي با اشاره به شهادت دكتر چمران در خردادماه گفت: بعد از آن حادثه 14 خرداد سال 68 را داريم كه همزمان با سالگرد فوت امام راحل است و از اين نظر اهميت دارد كه تشييع جنازه با شكوهي از سوي مردم براي آن بزرگوار برگزار شد و به اعتقاد من اين مساله به نوع نگاه امام به جایگاه مردم و حق تعيين سرنوشت آنها باز مي‌گردد امام مي‌گفت: ميزان راي ملت است و آنها ولي نعمتان ما هستند و همين امر باعث گرايش گسترده مردم به ايشان شده بود.
اين نماينده سابق مجلس به سالروز سوم خرداد سال 61 و آزادسازي خرمشهر اشاره كرد و گفت: اين روز متعلق به ملت است و نگراني من اين است كه وقتي صداوسيما آنقدر این روز را تبليغ می كند ولی حماسه دوم خرداد را با سكوت می گذراند. نسل جوان احساسي كه بايد نسبت به سوم خرداد داشته باشد پیدا نکند.
شكوري‌راد با تاكيد براينكه سوم خرداد از آن همان مردمي است در 25 خرداد 88 در صحنه حاضر بودند گفت: حماسه سوم خرداد به وسيله جوانان رشيدي خلق شد كه با دشمن سرپا مسلح و با كمترين امكانات و بيشترين ايمان ايستادند و سرزمين خود را آزاد كردند و بعد از آن در دوم خرداد 76 با حضور حماسي خود در پاي صندوق‌هاي راي برگ جديدي را بر تاريخ ملت ما رقم زدند.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اينكه گفتمان خاتمي دو وجه عمده داشت: يكي رعايت قانون در همه حال و دوم حفظ كرامت انسان‌ها. وی معتقد بود كه اگر اين دو مساله پاس داشته شود جامعه ما به سعادت مي‌رسد.
شكوري‌راد با بيان اين اعتقاد كه امروز عده‌اي اصرار دارند كه خود را انقلابي بدانند ولي انقلابي بودن در زمان انقلاب فضيلت بود ادامه داد: در زماني كه قانون حاكم است ديگر انقلابي بودن فضيلت نيست و عمل به قانون فضيلت است.
وي با اشاره به انتخابات 22 خرداد 88 گفت: اين روز در تاريخ ملت ما ماندگار شده است چرا كه مردم در این روز نشان دادند با روش مسالمت‌آميز راي دادن خواستار اصلاح جامعه هستند و 25 خرداد از اين جهت ارزشمند است كه مردم با حضور حماسی اتحادخود را در پاسداری از رایشان نشان دادند و البته هر گاه مردم همدل بشوند آن روز در تاريخ ثبت مي‌شود.
شكوري‌راد با اشاره به راهپيمايي مردم در 25 خرداد 88 گفت: مي‌گويند اين راهپيمايي قانوني نبود كه بايد به آنها پاسخ داد مگر قانون را راي مردم مشخص نمي‌كند مردمي كه در خيابان بودند خود معیار قانون بودند.
وي با تاكيد بر اينكه موفقيت مهم دولت اصلاحات ارتقاء آگاهي‌هاي عمومي و تبديل قانون‌گرايي و حفظ كرامت انسانها به فرهنگ بود گفت: امروز مي‌بينيم كه مردم حقوق خود را مطالبه مي‌كنند و آن به خاطر آگاهي‌هاي دوران اصلاحات است. البته امروز در دوره محدوديت به سر مي‌بريم چرا كه دولت بعد از اصلاحات دولت رجعت‌گرا بود و سعي كرد دستاوردهاي دوم خرداد را از بين ببرد.
وي با بيا ن اينكه كه هيچ دولتي در ایران به اندازه دولت اصلاحات به كشور خدمت نكرد گفت: اگر دولتي هر چقدر كه صالح هم باشد ولي اگر نظارتي روي آن نباشد اين دولت به فساد كشيده مي‌شود .در زمان اصلاحات 16 نهاد وظيفه نظارت موثر را بر دولت برعهده داشتند ولي امروز متاسفانه حتي يك نهاد ناظر موثر هم وجود ندارد.
وي در بيان دلايل اين سخن خود ادامه داد: امروز گزارش سازمان بازرسي در مورد دولت سانسور مي‌شود و يا حتي دستگاه قضايي كه مي‌خواهد به دنبال اين مساله برود كه فلان مقام عالي كشور دچار فساد است جلوي آن را مي‌گيرند ولي در زمان اصلاحات نظارت بسيار قوي بود. وی ادامه داد در دوران اصلاحات زير ساخت‌هاي اقتصادي آنقدر محكم بود كه توانستند براساس آن چشم انداز 20 ساله نظام را با پیش بینی رشد 8 درصدي بنويسند ولي امروز براساس آمار بانك مركزي نرخ رشد ما زير نيم درصد است. وی ادعا کرد تفاوت‌هاي بين دوره اصلاحات و دوره كنوني به حدي است كه حتي بچه دبستاني هم مي‌تواند آنها را ازهم تشخيص دهد.
شكوري‌راد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انتخابات سال 84 و پيروزي محمود احمدي‌نژاد در اين انتخابات و با طرح اين پرسش كه چطور شد كه احمدي‌نژاد توانست راي اول را بياورد گفت: او برخلاف آنچه كه بود به ‌عنوان اپوزیسيون شناخته شد و هاشمي مظهر نظام . احمدي‌نژاد كسي شناخته شد كه در مقابل نظام است.
مردم بياد داشتند كه در دوم خرداد 76 وقتي كه مقام معظم رهبري براي انداختن راي خود به پاي صندوق رفته بودند گفتند هيچ كس براي من هاشمي نمي‌شود.
شكوري‌راد با بيان اين انتقاد كه شعارهاي احمدي‌نژاد براساس جهت گيري‌ دفاع از كل نظام نبود گفت: ايشان دولت‌هاي قبل خود را فاسد خواند و تلاش کرد اذهان مردم را در داوري‌ها مشوش كند. وی اين سياست را هم درسال 84 و هم درسال 88 در پيش گرفت يعني به عبارتي خود را در تضاد با ديگران معرفي کرد.
شكوري‌راد در مورد بخشي از سخنان جليلي كه مدعي شده بود طرح اصلاحات براساس يك حركت پوپوليستي شكل گرفت گفت: حركت آقاي احمدي‌نژاد مصداق بارز يك حركت پوپوليستي است. وی شعارهايي را مطرح كرد كه اصل شعارها درست بود اما نیت نادرست داشت. در مقابل حركت پوپوليستي، يك جامعه نظام مند و قانونمند وجود دارد كه حركت آن بر مبنای تحزب است وببينيد كه آيا از زمان روي كار آمدن احمدي‌نژاد جلوي این كار گرفته شده يا خير و امروز معلوم نيست در ارزيابي عملكرد پنجساله گذشته دولت بايد يقه چه كسي را بگيريم.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در بيان منظور خود با اشاره به عزل بني صدر در سال 60 گفت: بني صدر در اواخر مسووليت خود با منافقين كه ديكتاتورمابانه‌ترين تشكل در تاريخ كشور ما هستند هم پيمان مي‌شود و در 30 خرداد 60 كه منافقين در حمايت از بني صدر به خيابان مي‌روند اين مردم هستند كه آنها را از صحنه به در مي‌كنند.
وي ادامه داد: امروز صداوسيما رهبران جنبش سبز را با منافقين مقايسه مي‌كند ببينيد تفاوت از كجا تا كجاست.
شكوري راد ادامه داد: در زمان بني‌صدر منافقين آنقدر كارنامه سياهي داشتند كه حتي برخي پدرو مادرها فرزندان منافق خود را معرفي مي‌كردند ولي امروز در خانه‌هاي سران اصولگرا فرزندانشان نوار سبز به دست می بندند.
شكوري‌راد در پاسخ به اين سوال كه آيا رهبري و ولايت فقيه را قبول داريد گفت: اين جا مناظره است نه تفتيش عقايد. ما با اين نگاه مخالفيم كه تا هر كسي حرفي مي‌زند از او مي‌پرسیم كه ولايت فقيه را قبول داريد يا نه. بنده قانون ا ساسي را قبول دارم و همه را به آن دعوت مي‌كنم.
وي با اشاره به سوال جلیلی که پرسید آیا یک با یک مساوی نیست متقابلا اين پرسش را مطرح کرد كه آيا اصل حقوق مردم با اصل ولايت فقيه در قانون اساسي مساوي است يا خير گفت: تمام حرف‌ آقاي موسوي اجراي بدون تنازل قانون اساسي و برابر بودن اصول قانون اساسی با یکدیگر است.
وی اضافه کرد چطور نظر يك شخصي مانند آقاي جنتي بيشتر از 70 ميليون جمعيت شده است.
وي با شاهد مثال آوردن شعار ايران براي همه ايرانيان گفت: به ما انتقاد مي‌كردند كه چرا اين شعار را مطرح مي‌كنيد. چرا که آنها معتقدند ایرانی ها با هم برابر نیستند و ايران براي برخي ايرانيان است.
شكوري‌راد با بيان اين انتقاد كه امروز پروژه‌هاي اقتصادي دولت در اختياربرخي نهادهاي نظامي است گفت: شما که خواهان مساوات و عدالت هستید چرا وقتي كه آقاي جنتي خواهان گزینش در دانشگاه‌ها مي‌شود اعتراض نمي‌كنید.
اين نماينده سابق مجلس در پاسخ به اين سوال كه خاتمي در سال 76 به پتانسيل عظيم مردمي و شعار درود بر (سه سيد فاطمي – خميني و خامنه‌اي و خاتمي) خيانت كرده است و اينكه شما 25 خرداد را ديديد و 9 دي و 22 بهمن را نديدگفت: 25 خرداد مردم بدون امكانات اطلاع رساني و بدون اينكه حتی يك اتوبوس آنها در خدمت آنها باشد در خيابان‌ها حاضر شدند.
وي ادامه داد: من پيشنهاد مي‌كنم در خرداد ماه امسال دو راهپيمايي اعلام كنند وامنيت هردو را نيز تامين كنند يكي براي طرفداران موسوي و يكي براي طرفداران آقاي احمدي‌نژاد آن موقع مشخص خواهد شد چقدر جمعيت مي‌آيد.
شكوري‌راد با بيان اينكه موسوي روي تخم چشم من جاي دارد گفت: ايشان را فردي صالح، شايسته و دلسوز براي نجات كشور از بحران مي‌دانم. ايشان از تروريست‌هاي اعدامي حمايت نكرده است به بی قانونی در رفتار با آنها اعتراض کرده است. ببينيد شما چكار كرده ايد كه مردم با آنها که شما تروريست‌ اعلام می کنید اظهار همدلي مي‌كنند. البته كسي كه بمب بگذارد و اسلحه بر ‌دارد مورد تاييد اصلاح‌طلبان نيست.
اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در پاسخ به اين سوال كه عملكرد دولت خاتمي در مورد قتل‌هاي زنجيره‌اي چيست گفت: آقاي خاتمي تاوان پيگيري قتل‌هاي زنجيره‌اي را داد و مساله كوي دانشگاه اين تاوان بود.
شكوري‌راد در مورد كنفرانس برلين نيز گفت: نمایش اين كنفرانس در تلویزیون ایران شوي تبليغاتی صدا و سیما عليه اصلاح‌طلبان بود.
وی در پاسخ به سوالی، رفتار سياست خارجي دولت اصلاحات به گونه‌اي بود كه احترام جهانيان را بر مي‌انگيخت.
وي ادامه داد:رئيس‌جمهور آمريكا در اجلاس سازمان ملل در دوره اصلاحات چند سخنراني را گوش داد تا نوبت به سخنراني آقاي خاتمي برسد ولي متاسفانه امروز آقای احمدی نژاد ده‌ها نامه مي‌نويسد و كسي جواب نمي‌دهد.
شكوري‌راد در مورد ادعاي جاسوس بودن حلقه كيان نيز گفت: اگر اين افراد جاسوس بودند چرا دستگير نشدند. چند نفر را هم که به اسم جاسوس دستگير كردند بعد آزاد كردند. متاسفانه در كشورما هركس كه حرف مي‌زند اگرخلاف ميل آقايان باشد اسمش را جاسوس مي‌گذارند. اگرجاسوس را درست تعريف كنيد و براساس آن برخورد كنيد ما هم حمايت مي‌كنيم.
شكوري‌راد در پاسخ به سوالي در خصوص فساد اقتصادي گفت: اگر اين مملكت غارتگر بيت المال دارد این در اختیار قوه قضاييه است که برخورد کند. قوه قضائیه زیر نظر رهبریست. اگر نکرده اند شما مي‌توانيد از آنها بپرسید كه چرا تا کنون با مفسدان اقتصادي برخورد نکرده اند. چرا فقط شعار می دهید.
وي افزود: براي مبارزه با مفاسد اقتصادي اقدامی نمی کنند اما آقاي تاج‌زاده را به دلیل سیاسی مي‌گيرند كه يك خانه هم ندارد. یا داود سليماني را که ببینید زندگیش چگونه است. يا بهزاد نبوي را كه عليرغم داشتن پست‌هاي مختلف دولتي، برويد بررسي كنيد كه چه چيزي دارد.
شكوري‌راد تصريح كرد: برخی فرماندهان سپاه كه زماني که از جنگ برگشته بودند چيزي نداشتند امروز ببينيد كه چه‌ها دارند. آقاي بهزاديان‌نژاد دوست و هم تراز آقاي فيروزآبادي بوده است و امروز در زندان است. ببينيد او از مال دنيا چه چيزي دارد و این چه دارد. شعار دادن آسان است ولي بايد ابوذر بود تا در برابر مفسدان اقتصادي ايستاد.

جليلي:دولت احمدي‌نژاد ادامه دوم خرداد است

در دوم خردادماه از بچه‌هاي سوسول شهرك غرب تا زنان عشاير به خاتمي راي دادند/بسياري از قاطبه مردم به خاتمي راي دادند/در حال حاضر يك جنبش ضد اعتراضي شكل گرفته است/بايد حق تجمع و اعتراض در مجموع نظام محترم شمرده شود.

ايلنا:مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي معتقد است دولت احمدي‌نژاد ادامه دوم خرداد است.
به گزارش خبرنگار ايلنا، وحيد جليلي در مناظره‌اي با شكوري‌راد با عنوان جريان‌هاي سياسي، شعارها، گفتمان و عملكرد كه از سوي مجمع حزب‌الله دانشگاه علم و صنعت برگزار مي‌شد، توجه به عقبه تاريخي ملت و حفظ حافظه تاريخي مردم را يكي از ضرورت‌هاي فهم و درك مسائل امروز دانست و گفت: اگر رخدادهايي كه از 15 خردادماه سال 42 به اين سو به خوبي فهم و به نسل‌هاي بعد منتقل شود ملت ايران مي‌تواند با اتكا به اندوخته‌هاي تاريخي خود با سرعت بسيار و انحراف كمتر رو به افق‌ها حركت كند.
مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي اظهار داشت: واقعيت اين است كه در مورد بسياري از اندوخته‌هاي تاريخي ظلم شده و برخي بايكوت شده است به طور مثال به گونه‌اي به سوم خرداد پرداخته مي‌شود كه به نوعي تحريف و ترويج نگاه نوستالژيك به جنگ بود.
وي ادامه داد: خرداد ماه سال 60 كه تجربه بسيار گرانبهايي براي ملت است به درستي تبيين نشده است و به اين خاطر است كه برخي از اختلافات داخلي آنچنان تصوير ناشفافي به دست مي‌دهد كه كساني كه با تيغ موكت‌بري در ان زمان به جان مردم افتاده بودند تلاش مي‌كنند كه خود را همراه مردم معرفي كند.
اين فعال رسانه‌اي اصولگرا با بيان اينكه در روز مبارك دوم خرداد ظرفيت‌هاي جمهوريت نظام به بهترين شكل آشكار شد گفت: در آن زمان نظام جمهوري اسلامي نشان داد كه چگونه به راي ملت وفادار بوده و مردم مي‌توانند در يك انتخابات آزاد فردي را كه نقطه اميد و روشني براي ادامه انقلاب مي‌دانند انتخاب كنند.
جليلي ادامه داد: هر چند در دوم خرداد به كانديدايي پيروز راي ندادم اما اين پيروزي نظام براي ما هم شيرين بود و همچنان به‌عنوان يك نقطه قوت عطفي براي جمهوري اسلامي به شمار مي‌آيد و اميدوارم ملتي كه به اين ميزان تجربيات داشته در ادامه مسير با اتكا به همين تجربيات روز به روز مسير پيشرفت را به خوبي طي كند.
جليلي به مصاحبه‌اي اشاره كرد كه در آن گفته شده بود «بزرگ‌ترين دستاورد دوم خرداد دولت احمدي‌نژاد است» و گفت: احمدي نژاد در سال 84 در انتخاباتي پيروز شد كه برگزار‌كننده آن دولت خاتمي بود. انتخابات كاملاً عقلاني بود و برخلاف جريان مقابل كه پوپوليست بوده و متكي به بازيگران بود ملت در مرحله اول به احمدي‌نژاد راي ندادند و به انتخابات مانند برخي گروه‌ها و جريانات سياسي نگاه نمي‌كردند در آن زمان مردم تحت فضاي تبليغاتي و بمباران رسانه‌اي قرار گرفته و براساس موازين عقلي به احمدي‌نژاد راي دادند.
وي خاطرنشان كرد: اگر دولت خاتمي دولت مطلقي بود چرا مردم به فردي راي دادند كه دولت خاتمي به آن تمايلي نداشت.
مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي به دوران پيش از دوم خرداد اشاره كرد وگفت: قبل از آنكه نام خاتمي مطرح شود عده‌اي مانند مهاجراني و عبدالله نوري به دنبال اين بود كه رياست‌جمهوري هاشمي رفسنجاني را تمديد كنند و تلاش كردند رهبري با تغيير قانون اساسي موافقت كرده تا هاشمي مجددا رئيس‌جمهور شود اما رهبري در سفري كه به اروميه داشتند آب پاكي را روي دست آنها ريخته و اعلام كردند كه بايد به قانون اساسي عمل شود.
اين فعال رسانه‌اي اصولگرا ادامه داد: در دوم خردادماه از بچه‌هاي سوسول شهرك غرب تا زنان عشاير برقه پوش به خاتمي راي دادند و خاتمي تنها متعلق به شمال تهران و گروه خاصي نبود اما يك اقليت خاص به خاتمي راي داده بودند كل جبهه و جريان را مصادره و مطالبات خود را به جاي مطالبات كل ملت مطرح كردند.
وي ادامه داد: در آن زمان روزنامه‌هاي متعددي منتشر مي‌شد اما يك بخش از مطالبات آرايي كه به خاتمي راي دادند را منعكس مي‌كردند و فضاي رسانه‌اي به سمتي رفت كه حتي آنها ادعاي خود را باور كردند.
جليلي با بيان اينكه عملكرد آنها در سوم تيرماه به خاك سياه نشست ادامه داد: اگر آنها دقت و آسيب شناسي كرده و علت شكست خود را در سال 84 بررسي مي‌كردند مي‌توانستند راهبرد‌هاي بهتري براي ادامه كار به دست بياورند.
مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي با بيان اينكه با وجود انتقاد به دولت حاضر اما آن را ادامه دوم خرداد مي‌دانم گفت: خاتمي نيز در ابتدا با اتوبوس به سفر استاني رفته و چفيه بر گردن مي‌انداخت واين گونه با خانواده شهدا ديدار مي‌كرد.
وي تاكيد كرد: بسياري از قاطبه مردم به خاتمي راي دادند اما در تفريق راي مردم ظلمي رخ داد.
جليلي به اظهارات شكوري راد مبني بر اينكه رهبر انقلاب در هنگام انداختن راي اعلام كرده بود هيچ كس براي من هاشمي نمي‌شود اضافه کرد که رهبری جمله ای هم اضافه کرده بودند که اما اميدوارم براي مردم رئيس‌جمهور بهتري از هاشمي شود كه در واكنش به اين اظهار شكوری اعلام كرد كه من چنین جمله ای را بخاطر نمی آورم.
وي با طرح اين پرسش كه احمدي‌نژاد پوزسيون يا اپوزسيون اظهار داشت: مشكل حال حاضر اين است كه صورت بندي‌هاي موجود ديگر جواب نمي‌دهد و بايد مشخص شود افرادي چون موسوي و هاشمي پوزسيون نظام هستند يا اپوزسيون؟ كليد واژۀ مناظره احمدي‌نژاد استفاده از كلمه اشرافيت بود اشرافيت يعني عده‌اي به صورت بندي سياسي رسيده و بخواهند آن را ادامه دهند.
جليلي خاطرنشان كرد: زماني كه احمدي‌نژاد گفتمان خود را مطرح كرد عده‌اي ديدند كه گفتمان آن در صورت بندي هايشان نمي‌گنجد به همين دليل به وي گفتند كه آیا پوزسيون نظام محسوب مي‌شويد يا اپوزسيون و او در پاسخ اعلام كرد: كه به اين صورت بندي‌ها هيچ وابستگي ندارم.
مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي با بيان اينكه عدم توجه به صورت بندي‌هاي سياسي قطعا چالش ايجاد مي‌كند ادامه داد: برخي افراد كه ده‌ها سال در حاكميت نقش داشته‌اند نمي‌توانند شكستن اين الگو را تحمل كنند به همين دليل مقابل هر جرياني كه بخواهد صورت بندي سياسي ايجاد كند مي‌ايستند.
جليلي به اظهارات رهنورد و دلايل مطرح شده از سوي وي براي تقلب در انتخابات اشاره كرد و گفت: ايشان در استدلالي اعلام كرده زماني كه طرفداران دو جريان در تهران يا شهرستان‌ها جمع مي‌شدند طرفداران احمدي‌نژاد در حدود يك درصد طرفداران موسوي بودند.
وي ادامه داد: روشنفكر‌ترين زن ايراني همچنين ادعا مي‌كند كه آذربايجان و ترك زبانان هيچگاه فرزند خود را فراموش نمي‌كنند از سوي ديگر نيز مردم لرستان هيچ داماد خود را كنار نگذاشته و به شخص ديگر راي نمي‌دهند جرياني كه ادعا مي‌كند من آمده‌ام خرد ورزي كرده و عقلانيت را رايج دهم من چگونه به اين شاخص استناد مي‌كند آيا لرستان نبايد به فرزند خود كه كروبي راي بدهد.
اين فعال رسانه‌اي اصولگرا به اظهارات شكوري‌راد مبني بر اينكه در دهه 60 خانواده‌ها فرزندان منافق خود را به حاكميت معرفي مي‌كردند گفت: زماني محسن روح الااميني به خاطر حضور در راهپيمايي‌ها به آن صورت مرحوم شد پدر وي در 22بهمن و 9 دي در راهپيمايي مردم حضور يافته و زماني كه پاي نظام را در ميان ديد آمد و صحبت كرد.
وي با بيان اينكه مشكل احمدي‌نژاد اين بود كه منتقد نداشت اما معاند داشت اظهار داشت: مشكل ديگر ما اين است كه مردم را شهروندي درجه يك و درجه 2 كرديم شما مي‌توانيد با احمدي‌نژاد مخالف باشيد اما نمي‌توانيد سر خودتان كلاه بگذاريد اينكه ادعا كنيم همه مردم بدبخت شده‌اند پوپوليسم نيست.
به گزارش خبرنگار ايلنا در ادامه اين مناظره در پاسخ به اين پرسش كه آيا سكوت حاكم بر جامعه دستاورد اصلاحات است گفت: من سكوتي را مشاهده نمي‌كنم اما در ميان ملت فرياد عظيم خيزش كه آنان را براي تمناي عدالت مشاهده مي‌كنم اما مشكل اين است كه رسانه‌ها از آن دريغ كردند.
وي افزود: چطور زماني كه ده‌ها ايراني فاقد امكانات بودند كسي اين سكوت را نمي‌شنيد اما در حال حاضر كسي كه مي‌خواهد حرف بزند مي‌گويند خفه شو.
جليلي با بيان اينكه در حال حاضر يك جنبش ضد اعتراضي شكل گرفته است ادامه داد: خيزش گسترده عمومي عليرغم فضا‌سازي‌هاي جامعه كه به اصطلاح نخبگان راي خود را به صندوق انداخته و فردي را كه مي‌خواست انتخاب كرد و بايد صداي مردم كه اسلاميت نظام استفاده كرده و مي‌گويند يك برابر با يك را تحمل كرد اينكه همه خفقان بگيرند تا عده‌اي صحبت كنند مورد قبول نيست. من هياهويي مي‌بينم براي خاموش كردن اكثريتي كه حاضر نيست براين فضاسازي‌ها بماند.
جليلي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه چرا هيچگاه به طور جانشين از طرف حاكميت توجه نمي‌كند گفت: اين مانند همان است كه مي‌گوييم كسانيكه به احمدي‌نژاد راي دادند به خاطره سيب زميني بوده است آيا اين توهين به شعور مردم نيست. روح الااميني كه سعه صدر و منش و شخصيت خود را در برابر مرحوم شدن فر زندن نشان ميدهد آمده و فحاشي مي‌كنيم و مي‌گوييم به دليل اينكه از مواضع ما حمايت نكرده بي‌حیثیت است. آيا شما با هركسي كه با شما همراه نباشد را بي‌حيثيت دانسته و به او توهين مي‌كنيد.
وي از عملكرد صداوسيما در حوادث پس از انتخابات انتقاد كرد و گفت: به حد خود سعي كردم آن 14 ميليوني كه به كانديداي پيروز راي نداده احترام بگذارم چرا كه فكر مي‌كنم آن ميزان تمام افراد شعار مرگ بر اصل ولايت فقيه را سرندادند و قصه ما اين است كه آن ميزان راي در صداوسيما مصادره شده است.
جليلي خاطرنشان كرد: برخي در بعد از حوادث انتخابات اين سوال را مطرح مي‌كنند كه بايد موضع خود نسبت به رهبري را مشخص كنيم اما من معتقدم كه بايد موضع خود نسبت به جمهوريت نظام را مشخص كرد اين همه فشار در حوادث بعد از انتخابات بر رهبري اين بود كه ايشان راي مردم را وتو نكرده است.
مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در پاسخ به اين پرسش كه چرا برخي از اعضاي شوراي نگهبان از يك كانديداي خاص در انتخابات حمايت كردند گفت: آنها كار اشتباهي انجام دادند.
وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينكه آيا نبايد به مخالفان دولت اجازه تجمع داده شود اظهار داشت: بايد حق تجمع و اعتراض در مجموع نظام محترم شمرده شود اما نمي‌توان از جمهوريت نظام انتظاراتي داشت اما به تكليف‌هاي خود عمل نكرد اگر در انتخابات پرشور و آزادي كه برگزار شد ما به خود اجازه دهيم انتخابات را زير سوال برده و هيچ نهادي را قانوني ندانيم وبراي برهم زدن قاعده بازي تجمع به راه بياندازيم خلاف جمهوريت است.
وي ادامه داد: نبايد بر حفظ اصول جمهوريت نظام اجازه داد كه برخي با پمپاژ دروغ و ادعاي تقلب در انتخابات حاكميت را تحت فشار بگذارند و نمي‌شود از سويي رفتارهاي هنجارشكنانه انجام داده و مسووليت نظام را زير سوال برد و بعد از همان نظام درخواست تجمع كنيم.
اين فعال رسانه اي اصولگرا به برخي اعتراضات صورت گرفته در شهرهاي سبزوار، ايزه ، فيروزاباد در دوره اصلاحات اشاره كرد وگفت: در آن اعتراضات خون افرادي ريخته شد اما بررسي صورت نگرفت.

Advertisements

About Wein

آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است میرحسین

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

RSS روز آنلاين

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS گویا

توییتر

Follow WeinGreen on Twitter

آخرین اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید

سبز نامه

روشی آسان و سریع برای دسترسی به وب سایت‌های فیلتر شده

سبز پروکسی
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: