|
شما در حال خواندن ...
واقعیات, کمی راحت تر, تحلیل و تفسیر, جنبش سبز, صبر و استقامت

درس هایی از 22 بهمن برای 22 و 25 و 30 خرداد 89

در حال حاضر که در حال نوشتن این یادداشت هستم، نزدیک 20 روز به سالگرد روزهای 22 و 25 و 30 خرداد باقی مانده است. روزهایی که یادآوری آنها، احساس غرور و خشم را با هم بوجود می آورد. غرور بخاطر خلقِ آن حماسه های بزرگ و خشم بخاطرِ آن همه ظلمی که استبداد دینیِ حاکم به رهبری «آقا» در حق مردم روا داشت.
مطمئناً تا زمانی که مردم چهره یِ خشم خود را به «آقا» و دولتِ برآمده از اراده یِ شخصِ «آقا» نشان ندهند، این خشم خاموش نخواهد شد. اما نباید تصور کنیم تنها حس نفرت و خشم برای از پا درآوردنِ این حکومت کافی است. اگرچه شرط لازم است، اما کافی نیست.
بیایید کمی صبر کنیم، کمی تامل کنیم. ما اگر گذشته یِ خود را نقد نکنیم و از آن درس نگیریم و بخواهیم به جای عقلانیت با تحریک احساسات همدیگر، حماسه ای دیگر بیافرینیم، مطمئن باشید نتیجه یِ 22 بهمن را بدست خواهیم آورد نه نتیجه یِ روز عاشورا.
از دیروز که میرحسینِ عزیز و کروبی در دیداری با یکدیگر، بصورت رسمی اعلام کردند که سبزها مراسم سالگرد این 3 روز را برگزار نمایند، تلاش هایی همچون روزهای قبل از 22 بهمن در فضای مجازی آغاز شده است. بدون شک این تلاش ها هم لازم اند و هم تاثیرگذار. اما در عین حال، اگر این تلاش ها، تنها و بدون برنامه های عقلانی و دقیق باشند، میتوانند شدیداً مخرب باشند. در واقع این همان چیزی است که شاید خود حکومت هم بدنبال آن باشد.
به اعتقاد من، می توان جنبش سبز را از یک دیدگاه خاص، به 2 دسته تقسیم کرد، دسته ای که به فضای مجازی دسترسی دارند، اخبار و اطلاعات را پیگیری می کنند، در جوامع مجازی با یکدیگر بحث و گفتگو میکنند. این دسته را می توان موتور محرک جنبش سبز نامید. بدیهی است که دسته ی دیگر، دسته ایست که به اطلاعات دقیق و آزاد دسترسی ندارد و شدیداً در معرض تحلیل های نادرستِ رسانه یِ میلی و سپاه قرار دارند. گذران زندگی، به این گروه اجازه نمی دهد بصورت مداوم بدنبال اطلاعات و اخبار باشند و از سر ناچاری در روزمرگی ها گم شده اند.
حکومت تا به حال برای سرکوب هر کدام از این دسته ها، تاکتیک هایی را اجرا کرده است. تاکتیکی که دستگاههای امنیتی برای از کار انداختن گروه اول، یعنی موتور محرک جنبش، قبل از 22 بهمن، به کار بردند، این بود که سطح خواسته ها را آنچنان بالا ببرند که دست نیافتنی شوند، بصورت طبیعی بعد از روز 22 بهمن حتی اگر عاشورایی دیگر اتفاق می افتاد، اما چون خواسته ها حداکثری شده بودند، حکومت پیروز میدان بود، چون جنبش به اهداف خود نرسیده بود.
اگر فضای مجازیِ یک هفته قبل از 22 بهمن را مرور کنید، خواهید دید که گاهی تا تصرفِ بیت رهبری یا صدا و سیما، اهداف بالا رفته بودند. روز 22 بهمن، اگرچه جنبش سبز خوب در خیابان ها حاضر شد، اما تاکتیک حکومت به بار نشست و موتور محرک جنبش از ابتدای روز خاموش شد. همه منتظر بودند ساعت 12 این خبر منتشر شود که جنبش سبز کاخ ریاست جمهوری را فتح کرده است. در واقع با بالا رفتن توقعات، تلاش مردم دیده نشد و دستگاه های تبلیغاتی حکومت با جنجال های سنگین رسانه ای، حضور مردم را کمرنگ نشان دادند و در آخر همان شد که می خواستند.
اما تاکتیکی که حکومت برای گروه دوم بکار برد، بالا بردن شمار اعدام ها و بازداشت ها و ایجاد فضای رعب و وحشت در میان مردم بود. این تاکتیک هم تا حدودی در گروه دوم کارساز بود. حضور مردم عادی در 22 بهمن می توانست بیشتر باشد. اما تهدیدهای پی در پی حکومت فضای سنگینی ایجاد کرده بود.
به اعتقاد من، کاربران فضای مجازی باید شدیداً مواظب این تاکتیک ها باشند تا دوباره ضرباتی از این ترفند ها نخوریم. حاکم کردن فضای شدیداً احساسی و بالا بردن توقعات برای این 3 روز، مطمئناً خواست حکومت است. هیچ کس بدش نمی آید که صدا و سیما در تصرف سبزها باشد، اما باید واقع بین بود، وقتی جنبش سبز هنوز تجربه ی تصرف یکی از خبرگزاری های دولتی یا روزنامه هایی همچون «کیهان» یا «ایران» را حداقل برای یک ساعت ندارد، نباید دم از گرفتن صدا و سیما زد. از طرفی قراموش نکنیم که 25 خرداد 88، سکوت مردم بود که دنیا را مبهوت کرد نه تصرف صدا و سیما. بنابراین واقع بین باشیم. ما می خواهیم با سکوتمان، فریاد بزنیم.

سالگرد

از طرفی، برای از بین بردن تبلیغات حکومت و تاثیر آن بروی گروه دوم، باید کلیپ هایی همچون 90 سیاسی بسازیم و پخش کنیم. آمارهای دزدی این حکومت را چاپ کنیم و بدست مردم برسانیم. استقامت عزیزان در بندمان را به همه نشان دهیم. نتایج سیاست های غلط حکومت را که در آینده گریبان گیر مردم خواهد شد، به آنان بگوییم. حمایت های بین المللی از جنبش سبز نشان دهیم …
منظورم این است که باید کاری کنیم که شعور سیاسی بالا رود نه شور سیاسی. نباید فراموش کنیم که برگِ برنده یِ جنبش سبز در مقابل میلیاردها دلاری که حکومت خرج می کند، تنها و تنها آگاهی است و نه تحریک احساسات.
فراموش نکنیم که، امید رساترین اعتراض ماست.
سبز می مانیم تا آزادی … تا ابد

About Wein

آگاهی چشم اسفندیار خودکامگان است میرحسین

گفت‌و‌گو‌ها

10 thoughts on “درس هایی از 22 بهمن برای 22 و 25 و 30 خرداد 89

 1. سلام .بعد از سوزاندن پرچم امام حسین در عاشورا ملت در 9 دی سیلی محکمی به شما زد .حالا اگر کوچکترین غلطی انجام دهید ملت شما را برای همیشه به گورستان تاریخ روانه خواهد کرد.اگر باور ندارید امتحان کنید .راستی برای 22 بهمن پارسال هم خیلی تبلیغ کردید .نتیجه اش کاملا معکوس شد .باور کنید جنبش سبز بعذ از وقایع تلخ عاشورا که شما بوجود اوردید نابود شد .

  Posted by ع ق | 25/05/2010, 09:18
  • 1.سوزاندن پرچم امام حسین؟ مثل اینکه زیاد صداوسیمای ضرغامی رو نگاه می کنی.افتخار جنبش سبز به این هست که تکثرگرا است.جنبش سبز با امام حسین(ع)هیچ مشکلی ندارد.انگار شعار «یا حسین میرحسین» رو نشنیدی؟
   2.منظورت از 9 دی همون تظاهرات دولتی هست که با پول و ساندیس آدم جمع کردید؟ تازه این همه زور زدید،یک صدم یکی از تظاهراتهای سبزها نتوانستید آدم بیاورید.
   3.شما همین الآن هم به گورستان تاریخ پیوستید، فقط خرابه های زر و زور و تزویر هست که نمی گذارد چشمتان ببیند.
   4.مطمئن باش امتحان می کنیم.تا زمانی که ریشه یِ استبداد دینی برکنده نشود دست نخواهیم کشید.مطمئن باش که دیگه رویِ خوابِ راحت رو نخواهید دید.

   Posted by Wein | 25/05/2010, 22:09
 2. مرگ بر سروش که بنا بر اسناد یک فراماسون است .بروید در مورد ماسون ها یک تحقیق کنید ببینید چه افراد خائنی هستند.

  Posted by احمد شیرازی | 25/05/2010, 09:22
  • اسناد؟ از همون اسنادی که در وزارت کشور موجوده؟ همون اسنادی که شریعتمداری تولید می کنه؟
   راستی، یه چیزی رو یاد بگیر، وقتی می خوای ایمیل بنویسی، احتیاجی نیست اولش www بزاری. زشته واسه شما که ادعای اداره یِ جهان رو دارید، ولی هنوز این چیزا رو نمی دونید. «آقا» تون خیلی رو شما ساندیس خورا حساب باز کرده. آخر عمری نا امیدش نکنید. دو سه روز بیشتر روی تاج و تخت سلطنت نیست.

   Posted by Wein | 25/05/2010, 22:17
 3. بدبختا همه هارت و پورتتون همین جاست پای عمل که میرسه همتون فرار میکنین و تو سوراخ موش قایم میشین از شما جوجه ها تا اون به اصطلاح رهبران سبزتون که تا عرصه رو تنگ مبیبینن با چادر فرار میکنن – حداقل مرد باشین و وایسین . آخرین زوراتونم بزنین که دارین زیر دست و پای مردم له میشین و از بین میرین

  Posted by رها | 28/05/2010, 17:17
  • معلومه بدجوری عصبانی هستی.چیه، شاخ و شونه می کشی. گنده لاتشون نکنه تویی؟ تو هم دلت خوش باشه به همین چیزایی که فارس و رجا منتشر می کنه. جالبه که هر دفه میگین فتنه تموم شد، باز میاین میگید این بار دیگه آخرین زورتونه.
   نه داداش، ما از بین نمی ریم، چون بی شماریم. ما از بین نمی ریم، چون واسه پول و ساندیس نیست که داریم مبارزه می کنیم. هدف ما والاتر و متعالی تر از این حرف ها هست. تو بهتره به فکره پولی باشی که از آدم کشی گیرت میاد. این دنیا رو بچشب، چون خدا می دونه اون دنیا چه جوابی باید پس بدی.

   Posted by Wein | 28/05/2010, 18:58
 4. برای چی از دست شما جوجه فکلیا عصبانی بشم ؛آدم که از دست بچه عصبانی نمیشه دارم آیندتونو برات میگم آقای هدف والا !!!!!!!! «شما غلط کردین که بیشمارین البته من قبول دارم که شما تو قطعه منافقین و تو جهنم بیشمارین » » شما حتی غلط کردین که دشمن نظامین جمهوری اسلامی بزرگتر از اونه که بچه های گروهبان قندلی دشمنش باشن . دشمن نظام ما 200 کلاهک هسته ای داره شما فقط از اسراییل خط میگیرین «. «انقلاب ما بیمه دعای مادران شهید داده است اما هفت پشت اونطف تر از عقاید شما یه شهیدم پیدا نمیشه»

  Posted by رها | 29/05/2010, 15:27
  • عجب، آینده نگرم شدین. البته طبیعی هست، رمالی و دروغکویی و ریاکاری، حرفه یِ شما هست.
   هه، همین که گفتی «شما غلط کردین که بیشمارین» مشخص می کنه عصبانی هستی یا نه.در مورد جهنم هم، باشه،صبر می کنیم تا قیامت.اونجا هر کس بر اساس اعمالش جواب میده.خدا عادله.
   توهم بزرگ بودنِ جمهوری اسلامی هم برمیگرده به بیماری مالیخولیا که دچارش هستین.یه نوع مرضه که همه تون گرفتارش هستین.
   اینطور که تو میگی 200 کلاهک، معلومه بدجور از اسرائیل می ترسی.مطمئن باش برای پیروزی بر اسرائیل، ایمان لازمه،نه بمب اتم.شما بیش از هر کسی با این کارها به اسرائیل کمک کردید.
   از دعای مادران شهدا گفتی، برو ببین امروز خانواده شهدا چه وضعی دارن؟ برو ببین خانواده ی شهید همت و شهید باکری پشت سر چه کسی هستن؟
   قدرت و ثروت چشماتونو کور کرده. خدا رهاتون کرده که هر روز بیشتر بدی کنید. سنت الهی هست.

   Posted by Wein | 29/05/2010, 20:46
  • یک مشت آدم نون یقه خور خور که با ریش و پشم و چادر اوماراتشون و میگذرونن و به عشقه ناهار و ساندیس میرن تظاهرات که ارزش بحث ندارن، اینها حالا که فکر میکنن این حکومت واسشون نون دار عاشق پرچم حسین و ریش علی خامنه ای اند فردا روز که گورشون کنده شه بدو بدو فشن می شن و میگن دین از سیاست جداست مرگ بر دیکتاتور
   غصه نخور اینا واسه حفظه آخورشون می جنگن ما واسه عشق به آزادی پس ارزش فکر کردن هم ندارن

   Posted by ستاره | 04/06/2010, 12:34
  • مرگ بر تو ومرگ بر خامنه ای
   مرگ بر اصل ولایت فقیه

   Posted by مریم | 20/06/2010, 09:23

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

RSS روز آنلاين

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS گویا

توییتر

Follow WeinGreen on Twitter

آخرین اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید

سبز نامه

روشی آسان و سریع برای دسترسی به وب سایت‌های فیلتر شده

سبز پروکسی
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: